
Producent

Piaskarka stomatologiczna
Jest to urządzenie, którego zadaniem jest usuwanie nalotu od kawy, herbaty, nikotyny, a także usuwanie kamienia nazębnego. Piaskarki stomatologiczne są niezbędnym narzędziem w każdym gabinecie dentystycznym, są nieocenionym elementem profilaktyki stomatologicznej.
Przeznaczenie piaskarki
Piaskarka stomatologiczna jest używana profilaktycznie w ochronie przeciw próchnicy, a także w celach estetycznych (usuwa nalot nazębny).
Dzięki zabiegowi piaskowania stomatolog/higienistka usuwane są wszelkie zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc (np. szczeliny międzyzębowe), które trudno jest oczyścić w warunkach domowych. Usunięcie szkodliwych osadów w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób dziąseł i przyzębia.
Widoczną, gołym okiem, zaletą jest także wygląd zębów po zabiegu. Są one jaśniejsze, gładkie i błyszczące.
Zabieg wykonywany przy pomocy piaskarki dentystycznej jest polecany głównie palaczom, osobom pijącym kawę i herbatę w dużych ilościach i osób z problemami ortodontycznymi.
Działanie piaskarki
Piaskarka dentystyczna, podłączona do unitu, działa pod ciśnieniem. Może być używana na sucho lub na mokro. Pod wpływem ciśnienia piasek dentystyczny (występuje w wielu różnych smakach) jest rozpylany i dociera do wszystkich czyszczonych miejsc, także tych trudno dostępnych.
Metoda piaskowania na sucho
Strumień powietrza i piasku, które są elementem ściernym, kierowane są na zęby bez kontaktu z wodą.
Metoda piaskowania na mokro
Pod koniec zabiegu strumień powietrza i piasek jest mieszany w dyszy z wodą. Dzięki regulacji ciśnienia wody i powietrza można używać piaskarek do zabiegów hydrodynamicznych i w leczeniu/profilaktyce chorób błony śluzowej w jamie ustnej.
Budowa piaskarki
1. Podłączenie piaskarki do rękawa unitu.
2. Zakręcany zbiornik na piasek dentystyczny.
3. Końcówka obrotowa z dyszą (regulowana długość, kąt obrotu dookoła osi, stopień zakrzywienia).
4. Zawór, który chroni rękaw unitu przed dostaniem się mieszanki piasku i powietrza do jego wnętrza.
Rodzaje piaskarek
Piasek dentystyczny używany w piaskarkach ogólnego zastosowania nie może być stosowany w piaskarkach abrazyjnych i na odwrót. Piaskarki różnią się między sobą rodzajem materiału ściernego i wielkością jego ziaren.
Piaskarki ogólnego zastosowania
Nie są zależne od unitu, wymagają podłączenia do wody, powietrza i prądu. Wyróżniamy dwa rodzaje:
1. Wolno stojące: używa się ich do opracowania niewielkich ubytków i oraz niewielkich pracach w protetyce. Wysokociśnieniowe piaskarki korzystają z powietrza wyrzuconego pod ciśnieniem 4,5 - 6 barów.
2. Montowane na rękawie turbiny: są niewielkie i łatwe w użyciu, stosowane do zdejmowania osadów i zadań kosmetycznych. Ten rodzaj piaskarek jest nierozłączny z unitem.
Piaskarki abrazyjne
Piaskarki te są urządzeniami wolnostojącymi, wymagają podłączenia do wody, powietrza i prądu. Stosuje się je do następujących zabiegów:
1. Oszczędna obróbka zębów (leczenie zębów, zakładanie laku).
2. Przygotowanie podkładu pod założenie protezy.
3. Oczyszczanie powierzchni przy uzupełnieniach porcelanowych oraz metalowych.
4. Czyszczenie zamków ortodontycznych (piaskarka protetyczna).

