Hurtownia stomatologiczna For eM - internetowy sklep stomatologiczny  - darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 200 zł

Opcje przeglądania
Producenci

Opatrunki stomatologiczne — opatrunek dentystyczny

Czym jest opatrunek stomatologiczny? Jest to tymczasowa plomba dentystyczna, której zadaniem jest zabezpieczyć zamknięcie ubytku w zębie. Opatrunek dentystyczny jest zakładany na kilka-kilkanaście dni, do czasu założenia ostatecznego wypełnienia.

Kiedy stosuje się opatrunek dentystyczny?

Zabiegi, które są wieloetapowe, wymagają założenia opatrunku tymczasowego. Do takich zabiegów zalicza się leczenie kanałowe i zabieg wybielania martwego zęba. W długotrwałym leczeniu potrzebne jest często wypełnienie, które zadba o to, by pomiędzy kolejnymi wizytami, leczone miejsce było zabezpieczone przed dostaniem się bakterii. Od tego, jaki opatrunek dentystyczny wykorzystamy i od jego właściwego założenia zależy powodzenia całego leczenia. Takim materiałem, który zabezpieczy ząb, a także szybko i łatwo da się usunąć przed kolejnym etapem leczenia, jest właśnie opatrunek stomatologiczny, tzw. fleczer.

Opatrunki dentystyczne stosuje się również przy leczeniu zachowawczym. Przy zaawansowanej próchnicy, sięgającej miazgi, konieczne może być posłużenie się fleczerem. Wtedy opatrunek stomatologiczny wypełnia dwa zadania: izoluje wnętrze zęba, chroni od czynników zewnętrznych i remineralizuje odwapnioną zębinę.

Czym charakteryzuje się dobry opatrunek stomatologiczny?

Materiały, z których wykonuje się opatrunki stomatologiczne, są bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze są wypełnienia z tlenkiem cynku. Najważniejsze cechy, którymi powinien posiadać fleczer to:

1. Szczelność — bardzo dobra szczelność i przyleganie do zęba zapewnia ochronę przed dostaniem się bakterii i innych zanieczyszczeń do leczonego ubytku w zębie.

2. Trwałość — opatrunek powinien być odporny na ścieranie (np. podczas rozdrabniania, nagryzania pokarmu) i szczotkowanie.

3. Opatrunek powinien być łatwy do usunięcia, by lekarz mógł go szybko i bezproblemowo usunąć.

4. Fleczer nie może wchodzić w reakcje z innymi materiałami dentystycznymi i lekami stosowanymi przez pacjenta.

5. Neutralny smak, który nie przeszkadza pacjentowi w spożywaniu pokarmów.

Rodzaje opatrunków dentystycznych ze względu na materiał:

- gutaperka,

- cement cynkowo-siarczany,

- cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy,

- cementy prowizoryczne,

- materiały samoutwardzalne.

Opatrunki stomatologiczne dzielimy także ze względu na rodzaj utwardzenia na: chemoutwardzalne w jamie ustnej i światłoutwardzalne.

Bezpieczeństwo

Opatrunki stomatologiczne są w pełni bezpiecznymi materiałami wykorzystywanymi do zakładania opatrunków tymczasowych. Są bezpieczne dla dzieci, osób starszych, a także kobiet w ciąży. Skład opatrunków dentystycznych jest tak opracowany, by nie miał on wpływu na tkanki organizmu człowieka, a także by nie reagowały z lekami przyjmowanymi przez pacjenta.

W naszym sklepie znajdą państwo całą gamę opatrunków stomatologicznych, różnorodność materiałów pomoże na dostosowanie wypełnienia do poszczególnych przypadków leczonych w gabinecie stomatologicznym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium